Zararın neresinden dönülse kardır!..

Beş ay önce yaptığı uyarıda, “Emlakta kriz kapıda. Fiyatlar da düşecek, satış da..” diyen Ali Özmen Safa, dün Ada TV’de canlı yayına bağlanarak sektörde bugün yaşanan krizin sorumlularını açıkladı.

Beş ay önce yaptığı uyarıda, “Emlakta kriz kapıda. Fiyatlar da düşecek, satış da..” diyen Ali Özmen Safa, dün Ada TV’de canlı yayına bağlanarak sektörde bugün yaşanan krizin sorumlularını açıkladı.
Emlak sektörünün duayen isimlerinden Ali Özmen Safa, sektörde yaşanan krizin ilk sorumlusu olarak 20 yıldır hiçbir önlem almayan gelmiş geçmiş hükümetleri gösterdi.
Safa, “20 yıl içinde inşaat sektöründe doğru ne yaptılar? Rant planıyla yaşanan sıkıntılar ortada. Yabancıya mal satışında vergiyi yüzde 0.5’te 12’ye çıkardılar. Sektörü ayakta tutmak için bir tane olumlu adım atmadılar” dedi.
Safa, ikinci suçlunun müteahhitler olduğunu belirterek, “Bir kebapçı bile dükkan açarken fizibilite çalışması yapıyor. Müşterinin kim olduğunu, bu dükkana gelenlerin kaç lira harcayacağını belirliyor. Talebeye mi, işçiye mi hitap edecek, bunu seçiyor. Milyonlarca sterlinlik yatırım yapan müteahhitlerin bu alan araştırmasını yapmadan gözü kapalı sektöre girmeleri akıl alır gibi değil” dedi.
Emlak sektöründe ev satışlarına aracılık eden acentelerin müşterileri aldattığını öne süren Safa, “100 bin sterline sattıkları evde aldıkları 25-30 bin sterlin komisyondan başka bir şey düşünmüyorlar. ‘İstediğiniz zaman aldığınız evi kiralayabilirim’ diyor. Esentepe’de satılan ev kime kiralanacak? Orada turizm tesisimi var? İşyerleri mi var? Kime kiralayacak, Pakistan vatandaşlarına mı” diye sordu.
2008 yılında yaşanan krizi hatırlatan Safa, o dönem Esentepe’de 2 bin evin yarım kaldığını ve büyük mağduriyetler oluştuğunu söyledi. Safa, “Bugün yaşanan durum daha ağır bir tabloya doğru ilerliyor. Bir yıl sonra sadece Esentepe’de en az 10 bin konut yarım kalacak. Bölge adeta yarım kalmış konut mezarlığına dönüşecek. Şimdiden uyarıyorum. Bir ön önce önlem alınmalı” ifadelerini kullandı.
Krizin aşılması için sektörün ileri gelenlerinin de katılacağı geniş kapsamlı bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Ali Özmen Safa, “Bu toplantıda ortak akıl etrafında toplanarak bir plan oluşturalım” dedi.
Safa’nın uyarıları yeni değil. Ayladır bunları söylüyor. Ancak biz ne yazık ki bu tedbirleri almakta gecikiyoruz. Zararın neresinden dönülse kardır. Bir an önce harekete geçmeliyiz. Bizden söylemesi…

Bu haber 1924 defa okunmuştur

:

:

:

: