Bu katliamın hesabı mutlak sorulur

Gazze’de insanlığın gözü önünde adeta bir katliama girişen İsrail Başbakanı Netenyahu zorda. Dünya İsrail’e destek vermekten hızla uzaklaşıyor.

Gazze’de insanlığın gözü önünde adeta bir katliama girişen İsrail Başbakanı Netenyahu zorda. Dünya İsrail’e destek vermekten hızla uzaklaşıyor.
Netenyahu’nın son açıklamalarına baktığımızda vücut dili de ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu gösteriyor.
Dünyadan yapılan, uluslararası bir güçle Gazze’de ateşkesin kalıcı hale getirilmesi önerilerine şiddetle karşı koyan Netanyahu, 'Gazze İsrail'in denetiminde silahsızlandırılmalı” görüşünü savunuyor.
Konuşmasının bir bölümünü İbranice yapan ondan sonra da İngilizce konuşmaya geçen Netanyahu, 'Bizim yanımızda durun. İsrail'in yanında durun, medeniyetin yanında durun” diyerek dünyada yalnızlaşmaya başladığını da aslında bir ölçüde kabul etti.
Yaklaşık iki ay önce bu çatışmanın daha en başında bu köşede yaptığımız tespitte “İsrail kazansa da kaybedecek” demiştik. Şimdi o noktaya doğru gidiyoruz.
Bugüne kadar “Bay Güvenlik” lakabıyla anılan ve bu özelliği nedeniyle 20 yıldır İsrail siyasetinin en güçlü isimlerinden olan Netanyahu ciddi bir imaj kaybına uğramıştır.
İki ay önce yaptığımız tespitte İsrail’in neden kazansa da kaybedeceğini şöyle açıklamıştık:
“İsrail dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Bölgede önemli yatırımları var.
Fakat her ne kadar Filistin’e göre daha geniş bir coğrafyada hüküm sürse de en büyük ihtiyacı nüfustur.
Filistin’in nüfusu giderek yükseliyor. İsrail’in tek umudu Yahudilerin dışarıdan İsrail’e gelmesi.
Peki niçin İsrail’e gelecekler?
Bugüne kadar orada bir istikrar ve zenginlik vardı.
Ama bugünden sonra orada var olan istikrar kaybolmuştur. Zenginliğe gelince zenginlik de olmayacak.
Şu anda kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan Filistin halkı giderek bir intihar komandosuna dönüşmek üzeredir. Bu intihar saldırıları çoğalırsa nasıl durdurulabilir? İstikrar nasıl sağlanabilir?”
İsrail halkı şu anda ülkede güvenlik iklimi kaybolduğu için ülke dışına göç ediyor.
Dünyayı yanında mücadele etmeye çağıran Netanyahu, Hamas’ın saldırılarını asla unutmayacağını ve unutturmayacaklarını söylüyor.
Ancak şurası bir gerçek. Nasıl ki insanlık, ikinci dünya savaşında nazilerin Yahudileri katletmesini unutmadı. İsrail’in bugün Gazze’de yaptığı katliam da ne unutulur, ne de unutturulur.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu gerçeğe vurgu yaparak, ' İsrail, elbette hesap verecek. Netanyahu nereye kaçar bilemiyorum' dedi.
Bu hesabın kesimi de öyle görülüyor ki, çok uzak bir tarih olmayacak. Bizden söylemesi…


Bu haber 1767 defa okunmuştur

:

:

:

: