Auschwitz’ten ne farkı var?

Gazze’de yaşananları anlatmaya artık kelimelerin gücü yetmiyor.

Gazze’de yaşananları anlatmaya artık kelimelerin gücü yetmiyor. Eskiler gemi azıya aldı derler… Yani azgınlaşıp söz dinlemez olmak, iyice azgınlaşmak anlamında kullanılır. İsrail’deki Netanyahu yönetiminin durumunu bundan iyi hiçbir kelime özetleyemez.
İsralli işgalciler, Gazze’de Birleşmiş Milletler okuluna sığınan erkekleri ağır silahlarla binaya baskın yaparak kaçırdı.
Okula sığınan Filistinli erkeklerin binayı terk ederken, gözaltına alınanların dayak ve işkenceden geçirildiği gözlendi.
Cibaliye mülteci kampında gerçekleşen olayda en az 100 Filistinli erkek çıplak halde gözaltına alınıp askeri araçlara bindirilerek bilinmeyen bir yere götürüldü.
Bu bilgileri veren Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme örgütü…
Yani tamamen bağımsız uluslararası bir kuruluş.
İşkence görenler arasında doktorlar, akademisyenler, gazeteciler ve yaşlılar olduğu belirtiliyor…
Sadece bugün Star Kıbrıs’ın birinci sayfasında yer alan bu görüntü bile Gazze’de yaşanan vahşetin, insanlık dışı muamelenin geldiği noktayı gösteriyor.
Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş sistematik toplu imha kampı Auschwitz’i dünya hala hatırlıyor. Bu kampta 6 yılda 1 milyon Yahudi’nin öldürülmüştü…
Peki 80 yıl önce Auschwitz’te yaşananlarla bugün Cibaliye Kampı’nda yaşananlar arasında ne fark var?
İsrail'in iki aydır sistematik olarak saldırıda bulunduğu Gazze'de ölü sayısı 18 bine yaklaştı. 46 bin kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerin yüzde 70'ini çocuk ve kadınlar oluşturuyor. Bölgede 250 bini aşkın konut bombalandı.
Üstelik bu sadece iki ayda yaşandı. Bu vahşetin beş altı yıl sürmesi durumunda Auschwitz’te yaşananları bile gölgede bırakacağı ortadadır.
İnsanlık Nazi Almanya’nı vicdanlarda mahkum etti. Bugünün Almanyası bile o utancı hala daha yaşamaya devam ediyor.
Netanyahu yönetimi ve İsrail de Gazze’de yaşattıkları bu utancı kara bir leke olarak yüzlerinde taşıyacak. İnsanlık bu görüntüleri asla unutmayacak. Bizden söylemesi…
Bu haber 1889 defa okunmuştur

:

:

:

: