Köşeye sıkışan İsrail saçmalamaya başladı

İsrail Başbakanı Netanyahu İran'ın Kıbrıs'ın kuzeyini 'terör amaçları' için kullandığını iddia etti, bu durumdan 'rahatsızlık' duyduklarını söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu İran'ın Kıbrıs'ın kuzeyini 'terör amaçları' için kullandığını iddia etti, bu durumdan 'rahatsızlık' duyduklarını söyledi. Netanyahu, Kıbrıs'ta İsrail vatandaşlarına ve Yahudilere yönelik bir saldırının engellenmesinde Kıbrıs Cumhuriyeti yönetimine yardım ettiklerini açıklarken, Mossad'ın, saldırının boşa çıkarılmasında Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına yardım ettiğini de öne sürdü.
Pes doğrusu… Dünya Böyle bir pişkinlik görmedi.
İki ayı aşkın bir süredir Gazze’de masum Filistin halkına planlı bir şekilde devlet terörü uygulayan Netanyahu, bu açıklamayı neden yaptı?
Daha çatışmanın ilk günlerinde bu köşede yaptığımız tespitte İsrail’in muharebeyi kazansa bile uzun vadede savaşı kaybedeceğini yazmıştık.
Şimdi o noktaya doğru gidiyoruz.
Neden? Çünkü İsrail’in kalbur üstü sermaye sahibi zengin sınıfı ülke dışına göç ediyor.
İsrail dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Bölgede önemli yatırımları var. Bugüne kadar vatandaşlarına ülkesinde istikrar ve zenginlik vaat ediyor dünyanın birçok ülkesinden Yahudileri İsrail’e davet ediyordu.
Ama bugünden sonra İsrail’de var olan istikrar kaybolmuştur.
İsrail halkı şu anda ülkede güvenlik iklimi kaybolduğu için ülke dışına göç ediyor.
Bugüne kadar “Bay Güvenlik” lakabıyla anılan ve bu özelliği nedeniyle 20 yıldır İsrail siyasetinin en güçlü isimlerinden olan Netanyahu ciddi bir imaj kaybına uğramıştır.
O yüzden Netanyahu İsrail dışındaki Yahudilere, ortaya attığı bu tür saçma sapan iddialarla “dünyanın hiçbir yerinde güvende değilsiniz, İsrail’a dönün” mesajı veriyor. Bunun için de Yahudi sermayesinin gözünü suikast iddialarıyla korkutmaya çabalıyor.
KKTC’de ne zaman bir işadamı dini ya da etnik kimliği nedeniyle saldırıya uğradı? Ya da Türkiye’de onlarca Musevi yaşarken, Gazze geriliminin ardından herhangi bir saldırı ya da tacize uğradı mı?
Türk halkı bu coğrafyada dün var olmadı. Bin yıllık devlet geleneğimiz bu tür oyunlarla baş etmeyi ya da sapla samanı karıştırmamayı çok şükür bize öğretti.
Devletimizin zirvesi de dün bu konuya hassasiyetle eğildi.
İddiaları Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, İsrail’in açıklamasına tepki göstererek 'KKTC devletinde böyle bir hadise olmamıştır. KKTC devleti kendi topraklarında terör eylemlerine asla müsaade etmez' dedi.
Görünen o ki İsrail iyice köşeye sıkıştı, çırpınıyor. Ülke dışına göç eden nüfusunu geri döndürmek amacıyla delilsiz, dayanaksız saçma sapan açıklamalar yapmaya başladı.
Biz de oynanan bu büyük oyunu görüp ona göre gereken tedbirleri almalı, İsrail’in eline koz vermemeliyiz. Bizden söylemesi…
Bu haber 1757 defa okunmuştur

:

:

:

: