Ali Özmen Safa’nın uyarıları kulaklara küpe olsun!

Emlak sektörünün duayen isimlerinden Ali Özmen Safa, aylar önce yaptığı uyarıda haklı çıktı. “Beş ay önce emlakta fiyat düşecek, satış da düşecek” diye uyaran Safa, bugün geldiğimiz noktada yabancıya mal satışının sorun olarak gösterilmesine tepki gösterdi.

Emlak sektörünün duayen isimlerinden Ali Özmen Safa, aylar önce yaptığı uyarıda haklı çıktı. “Beş ay önce emlakta fiyat düşecek, satış da düşecek” diye uyaran Safa, bugün geldiğimiz noktada yabancıya mal satışının sorun olarak gösterilmesine tepki gösterdi.
“Yaşanan krizin sorumlusu yabancılar değil, uyarılarımıza rağmen önlem almayan devlettir” diyen mal satarken yabancıların yanlış yönlendirildiğini söyledi.
Safa emlak sektöründe yaşanılan krizi de şöyle açıkladı:
“Şu anda emlak sektöründe bir krize giriyoruz. Gireceğimiz krizin sonunda bütün kabahatli yabancılar diyeceğiz. Yabancıyı günah keçisi yapmaya çalışıyoruz. Oysa hata bizde. Mal satarken yabancıyı yanlış şekilde yönlendirdik. Örneğin; ‘gel bu malı al bir sene sonra bu mal yüzde 50 yükselecek, bir sene sonra yüzde 50 karla satacaksın’ dedik. Bu durum hakikat değildir, yalancılıktır.
Yani krizin sebebi yanlış bilgiler verilmesidir. Bu şekilde spekülatörleri teşvik ettik. 4-5 aydır emlakta krizin kapıda olduğunu söylüyorum, ‘bu krizle birlikte fiyatlar düşecek, komisyonculuklar yükselecek, iskontolar verilecek, bazı inşaatlar duracak’ dedim, bunların hepsi bugün yaşanıyor. 2005- 2006 yıllarında emlak sektöründe karşılaşılan krizi hatırlıyoruz. Ne yazık ki önümüzde daha büyük bir kriz var. Devlet tüm bu olan bitlen karşısında tedbir almıyor.”
Aslında bu uyarıları Ali Özmen Safa dün yapmadı. Beş aydır mütemadiyen yapıyor.
Peki bu iddiayı öne atan Ali Özmen Safa kimdir?
Ali Özmen Safa uluslararası isim yapmış Kıbrıslı bir iş insanıdır. İngiltere’de 4 binin üzerinde konut yapıp satan, eğitimini İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden London Univercity’de finans üzerine yapmış, İngiltere borsasında halka açılmayı başarmış bir şirket kuran ve tüm bunların ötesinde aralarında London School of Economics’in de olduğu bir çok kurumun daveti üzerine ekonomik gidişat ve yatırım konusunda konferanslar veren bir isimdir.
Hepsinden önemlisi 2006 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emlak sektöründeki yükselişin artık sonuna gelindiğini açıkça söylemişti.
Safa, “Bundan sonra artış değil düşüş olur. Emlak sektöründe yükselişin sonuna geldik” dediğinde kimse bunu kabul etmiyordu.
Ama 2008’de bu şirketlerin nasıl battığına hep birlikte şahit olduk.
Dolayısıyla Safa’nın bugün yaptığı uyarıları dinlemek istemeyenleri bir kez daha uyaralım. Bizden söylemesi…

Bu haber 1840 defa okunmuştur

:

:

:

: