VADİLİ KÜLTÜR ve SANAT DERNEĞİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU

5 Haziran 2024 gecesi Vadili Köyünde yapılacak konser için sunuculuk teklifini bana yapmıştı Cem Kafkas… Elbette hiç nazlanmadan kabul etmiştim. Hatta geçen hafta bir görüşme yaparak konser programını netleştirmiştik.

5 Haziran 2024 gecesi Vadili Köyünde yapılacak konser için sunuculuk teklifini bana yapmıştı Cem Kafkas… Elbette hiç nazlanmadan kabul etmiştim. Hatta geçen hafta bir görüşme yaparak konser programını netleştirmiştik.

Konser günü de Vadili’de saat 16.30 gibi buluşmak üzere anlaşmıştık. Gereken hazırlıkları yapıp yola çıktım. Tam 16.30’da köy meydanındaki düğün salonunun önündeyim. Kendimi tanıtınca köyden kişiler, birer ikişer gelip hatır sordular, kahvelerimizi içtik.

18.00 sıralarında koro, saz heyeti ve görevliler bir prova yaptık. Oturma düzeni, ses sistemi ve plaket masaları her şey hemen hemen hazırdı.

Parkın karşısında oturan Sibel Hanım ( Erdura) gelip beni evine davet etti. Onlarda biraz dinlenip hazırlanacaktık. Birer kahve içip neşe içinde hazırlandık.

MESARYA Belediyesine bağlı 7 köy vardı. Vadili / Akdoğan / İnönü/ Paşaköy / Aslanköy/ Turunçlu / Korkuteli ve buraya bağlı olmadığı halde konsere katılan Yiğitler köylüleri de gelmişti elbette. Kocaman düğün alanı tıklım tıklım doluydu.

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin TATAR geleceğini bildirince hepimiz çok sevindik. Hemen açılışa yetiştiler.
Mağusa Belediye Başk. Süleyman ULUÇAY da aramızdaydı.

Mesarya Belediye Başkanı Ahmet LATİF, VAKUSAD Derneği Başkanı Dündar GÜRPINAR ve Cumhurbaşkanımız da açılış töreninde birer konuşma yaptılar.

TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU

2018 yılından beri Vadili Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu olarak uzun ve başarılı çalışmalar yapan koro elemanları altı yıldır birbirinden güzel konserler vermişler. Ancak yeni bir kararla dernek olmaya karar vermişler. Bundan sonra da VAKUSAD çatısı altında konserlerini sürdüreceklerini açıkladılar. Bu geceki konser işte yeni yolculuklarının ürünüydü.

Kırmızı gece elbiseleri içindeki korist hanımlarımız son derece zarifti; Işıl ışıl pırıl pırıldılar.

Erkek koristler de siyah takımları ve kırmızı kıravatlarıyla son derece şık görünüyorlardı.

KONSER BAŞLIYOR

Koromuza eşlik etmek üzere İstanbul'dan gelen seçkin SAZ HEYETİMİZ şöyleydi.

KLAVYEDE Engin ERPARLAK
KEMANDA Emin GÜLFİDAN
KANUNDA Hasan KOÇ
KLARNETTE Mehmet DAĞ
RİTMDE Şaban ERKÖSE’ydi.

Orkestramızı yöneten değerli maystromuz ÖNDER GÜLFİDAN'dı.

KONSERİMİZİN İLK BÖLÜMÜNDE koromuz ve solo HİCAZ şarkılar seslendireceklerdi.

Koroyu yönetmek üzere ADAMIZIN ALTIN SESİ, TRT Sanatçısı, BRT Kurumu Müzik Danışmanı Sevgili CEM KAFKAS'ı sahneye davet ettim.

Konserin birinci bölümde 8 tane HİCAZ şarkı okundu. Solo ve koro olarak sunuldu. Zaman zaman izleyiciler de eşlik ettiler. Son derece mutlu ve huzurlu bir ortam vardı.

Kısa bir aradan sonra konserin ikinci bölümü başladı. Bu bölümdeki şarkılar ise Kıbrıslıların çok sevdiği NİHAVEND Makamından seçilmiş şarkılardı. Arada düet yapan koristlerimiz de vardı.

Koro ve saz heyeti, elbette Cem KAFKAS hayranlıkla izlendi. Sanatçımız sahneden ayrılmadan mutlaka şarkı söylemesi rica edildi. ( Sanırım eski KOMUTAN beyefendi)

Alkışlar eşliğinde sahne alan KAFKAS beş şarkı seslendirdi, o muhteşem sesiyle… Gökyüzü onun sesiyle inledi.

Konser sonrası katkı koyan sponsorlara plaketleri takdim edildi. Sayın Cumhurbaşkanımız etkinlik bitinceye kadar kalıp herkesle vedalaştı. Elbette çiçeklerle teşekkür edildi.

Muhteşem bir geceydi. İçimizden birilerinin Cem Kafkas eşliğinde korolar kurup sevda şarkıları söylemesi insanı duygulandırıyor. Şarkılara yolculuk insanı mutlu eden bir şey!

Özellikle VAKUSAD Derneği Başkanı Dündar GÜRPINAR’ın emeklerine sağlık. Halkın elele vererek coşkuyla birlik olmaları da çok mutluluk verici bir olay.

Nicelerini görmek dileğiyle tüm MESARYALILAR’ı gönülden kutluyorum. Şahsıma gösterdikleri sevgi ve saygıya çok teşekkür ediyorum.

Bu gece şarkıları mırıldanarak uykuya dalacağız.

CEM KAFKAS’ın YAŞAM ÖYKÜSÜ

Kıbrıs’ın Beyarmudu köyünde doğan Kafkas, daha çocuk yaşlarda aile içinde söylenen Türk Sanat müziğinin sevilen besteleriyle tanışır. Ailede anne ve baba tarafı bu müziğin sevdalısıdır.

Sesinin güzelliği de farkedilir. Bu nedenle daha okula başlamadan teyzelerle birlikte makamlar da öğrenilerek meşk edilir. Ellerini dizlerine vurarak ritm tutar ve makamları öğrenmeye başlar.

İlkokul üçüncü sınıftayken okulunda yapılan şarkı yarışmasına katılır. Okul birincisi olur. Ortaokul ve lise yıllarında da şarkılar söyler.

Türk Lisesini bitirdiğinde konservatuvar sınavları ile birlikte Üniversite sınavlarına da girer ve edebiyat fakültesini kazanır. Ama aklı fikri müziktedir.

Ailesi tarafından teşvik edilen Kafkas konservatuvarın bütün aşamalı sınavlarında üstün başarı göstererek İzmir Ege Üniversitesi Müzik bölümünde eğitimine başlar.

Daha ilk yıldan TRT korosu için yüzlerce kişi arasından 4 kız 4 erkek olarak seçilirler. Ünlü bestekarlar artık hocasıdır. Yılmadan hırsla çalışır. Her yıl yapılan elemeleri geçerek okul hayatı boyunca TRT bünyesinde çalışır, üstün başarı kazanır. Adını duyurur.

İstanbul’a yerleşir. İstanbul radyosunda çalışırken aynı zamanda TRT korolarına devam eder. Ankara’ya koro çalışmaları için gidilir. Türk Sanat Müziği dalında master yapar.

Ege Üniversitesinde aldığı eğitimle TRT’ nin kapılarını açarak Kıbrıs’ın gururu olur.

Radyo, televizyon Sanatçısı olarak  İzmir, Ankara, İstanbul’da koro ve solo şarkılar söyler. Çok değerli üstadlardan dersler alır.

Birçok görevlerde olağanüstü başarılara imza atar Bu başarılar arasında bir çok ünlü sanatçıyla birlikte o çok küçük yaşına rağmen vermiş olduğu konserlerle adından sık sık söz ettirir.

Tek başına yapmış olduğu ilk konserini, Merhum Eski Cumhurbaşkanı Sn. Rauf Denktaş. Himayelerinde. Bellapais 'Beyler Beyi' Manastırında verir.
Henüz yaş ondokuzdur.

Aradan geçen zaman diliminde memleket ve aile hasreti, onun vatanı olan Kıbrıs'a dönüş yapmasını sağlar.

Aslında Bayrak Radyo Televizyon Kurumuna bir proje sunar. Proje çok beğenilir ve kabul edilir. Ancak projeyi hayata geçirecek kişi yoktur. Kendisine teklif edilir. Ülkene gel ve projeyi sen yap, denir.

Aklıda bile yokken bunun bir fırsat olduğunu anlayarak kabul eder. BRT’de Sanattan sorumlu danışman olur. Özellikle Türk Sanat Müziği sorumlusu, müzik danışmanıdır. Görevini hale aynı titizlik ve sanat aşkıyla sürdürmektedir.

Bu arada iki albüm çıkarır. Birkaç yıl DAÜ Müzik Bölümünde hoca olarak dersler verir. Çeşitli üniversite ve belediyelere bağlı ya da dernek çatısı altında korolar kurar ve Türk Sanat müziğinin yayılıp sevilmesinde büyük rol oynar.

Şu anda üç koronun koro şefidir. Bıkıp usanmadan özveriyle çalışır. BRT’de 25 yıldır radyo ve televizyon için müzik programları hazırlar.

Kıbrıs’ta her yıl en az 3-4 konser vermektedir. Bunların büyük çoğunluğu da sosyal sorumluluk projeleridir.

Türkiye’nin hemen hemen her ilinde, İngiltere, Avustralya, Yunanistan, Makedonya gibi ülkelerde verdiği konserlerle ses getirmektedir.

Her konserinde salonlar tıklım tıklımdır. Büyük beğeni toplar. Türk Sanat musikisinin en zor en akıcı en güzel şarkılarıyla kolayca sahnelerde yerini alır.
Bu haber 3011 defa okunmuştur

:

:

:

: