HALK SİYASETE TAMAMEN KÜSTÜ

Ada TV’ye konuk olan eski Meclis Başkanı ve Başbakanlardan Dr. Sibel Siber, Yalçın Cemal’in sorularını yanıtladı:

Ada TV’ye konuk olan eski Meclis Başkanı ve Başbakanlardan Dr. Sibel Siber, Yalçın Cemal’in sorularını yanıtladı:

Eski Meclis Başkanı ve Başbakanlardan Dr. Sibel Siber, ülkede siyaset kurumuna ciddi güven kaybı olduğunu belirterek, bütün partilerin bu bağlamda bir özeleştiri yapması gerektiğini söyledi. Yeni parti ve yeni oluşum iddialarına da yanıt veren Siber, “Bu güvenin yeni bir partiye inşa edileceği konusunda net değilim” dedi.
Sibel Siber, şunları söyledi:

“Gerek Avrupa Parlamentosu seçimlerine gerekse ülkemizdeki seçimlere baktığımızda insanların tepkisel oylar verdiğini görüyoruz. Siyasete genel bir güvensizlik var. Sosyal medyada bir siyasetçiden gelen açıklamanın altındaki yorumlara baktığımızda o tepkisel çıkışları görüyoruz. Bu bizi nereye götürür? Siyasi partiler bu konuda ciddi bir özeleştiri yapıp kendisini toparlar mı? Kendilerini yenilemeye gider mi? Bunlar siyasetin önemli sorunlarıdır.”

Yeni oluşum ve yeni parti iddialarına da yanıt veren Sibel Siber, kullandı: “Yeni bir parti kurulsa da önce bir ruh ortaya konması lazım. Ortak hedef, ortak ruhtan ziyade şu anda partilerde bireyselliğin öne çıktığını görüyoruz. Yeni parti ihtiyacıyla ilgili toplumda her kesimden insanlarla konuşuyorum ama çok fazla bir heyecan olduğunu görmüyorum. Çünkü güven kaybı var. Bu güvenin yeniden oluşması için yeni bir partiyle bunun başarılacağına ilişkin çok net değilim. Şu an halk siyasete küstür. Bir tepki var. Yeni bir siyasi partiyle halka o güven verilir mi? Ondan çok fazla emin değilim. Mevcut partilerin kendi özeleştirilerini yapıp halkın neden siyasetten umudunu kestiğini tartışmaları gerektiğini düşünüyorum…”
Bu haber 144 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER