Ülkede yabancı yatırımcıyı mumla arar hale geleceğiz!

Yabancılara mülk satışında getirilen sınırlamalara ilişkin tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalara Güney’e geçerken tutuklanan Simon Aykut da eklenince emlak sektöründeki kriz tam bir kaosa dönüştü.

Yabancılara mülk satışında getirilen sınırlamalara ilişkin tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalara Güney’e geçerken tutuklanan Simon Aykut da eklenince emlak sektöründeki kriz tam bir kaosa dönüştü.
Ada TV’ye konuk olan Avukat Münür Doratlı, “Yapılan manasız düzenlemelerle KKTC’de yap-sat bitiriliyor. Bu yasa süratle düzeltilmeli. Bu yapılmazsa kaçan yatırımcıyı ikna etmek imkansız hale gelir” dedi.
Şu anda yaşanan kaosla sektörde tam bir panik yaşandığını ifade eden Doratlı, “Tapu dairelerinde tam bir keşmekeş yaşanıyor. Devlet 6 ayda gelir elde edeceğim derken kaosa neden oldu. Çünkü kimse nasıl işlem yapılacağını bilmiyor. Hisse koçanlı satışları nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Geriye dönük yapılacak mı bilinmiyor. Yap –sat olayını bitirdiler. Türkiye’den gelen ciddi firmalar da vardı. Onların çoğu bu yasayla vazgeçti” ifadelerini kullandı.
Doratlı’nın özetlediği bu manzaraya şimdi bir de bugün mahkemeye çıkarılması beklenen Simon Aykut da eklendi.
“Daha önce bazı denemeler yapılmıştır. Bu tutuklamadan bir sonuç alabileceklerini düşünmüyorum” diyen Doratlı, şunları söyledi:
“Amaç yatırımcıyı korkutup bu ülkeden kaçırmak, bir algı oluşturmaktı. Rum baktı ki Kıbrıs Avrupalıya İngiliz’e İskandinav’a mal satıyor harekete geçti. Gelin benden alın demek için bu hamleyi yaptı. Biz zaten yatırımcıyı buradan kaçırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Rum da bir bahane arıyordu zaten. O yüzden bu tutuklamayı yaptılar. Yatırımcı şu anda buradan kaçıp Güney’e gidiyor. Biz de ne yazık ki çıkardığımız yasalarla Rumların ekmeğine yağ sürüyoruz…”
Peki ülkeyi yönetenler yaşanılan bu durumun farkında değil mi?
Resmi bir açıklama da yapılmadığına göre, görünen o ki devlet kademelerinde bir “bekle gör” politikası izleniyor.
Yabancılara taşınmaz mal satışında çıkarılan tuhaf yasayla yabancı yatırımcının güvenini yitiren KKTC, Simon Aykut olayındaki sessizliğiyle önümüzdeki birkaç boyunca bu ülkede yatırım yapacak yabancıyı mumla arar hale gelebilir.
Hazırladıkları orta vadeli programla bu ülkeye yabancı yatırımcı getirmekten söz edenlerin bunu aklına koymasında fayda var. Bizden söylemesi…


Bu haber 272 defa okunmuştur

:

:

:

: