ERDOĞAN’A ÖZEL’E YAPTIĞI KIBRIS DAVETİ ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’na ilişkin, “Bu tatbikatı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birlikte yapıyor.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’na ilişkin, “Bu tatbikatı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birlikte yapıyor. Uluslararası gözlemcilerde geliyorlar, Türkiye ve KKTC’nin ortak kapasitesinin ne kadar gelişmiş olduğunu görüyorlar ve takdir ediyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i Kıbrıs Barış Harekatı yıl dönümü kutlamalarına birlikte gitme davetine ilişkin ise “Cumhurbaşkanımızın daveti fevkalade önemlidir” diyerek şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs milli davamıza ne kadar önem verdiği tüm milletimizin malumu. Kıbrıs bizim için sorun değil, milli dava. Bu milli davada daima partiler üstü hareket edilmesini önceler. Tüm söylemleri de bu şekildedir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın dünkü daveti de fevkalade önemlidir. Bu adaya 50 yıl önce barış geldi. Bu ada da Kıbrıs sorunu 50 yıl önce bitti. Kıbrıs sorununu başlatanlar 1960’da uluslararası antlaşmalara dayanılarak kurulmuş ortak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 1963’te silah zoruyla, soykırımla, Kıbrıs Türkleri’nin elinden alan Rumlardır, o zamanın Yunanistan yöneticileri ve EOKA’cılardır. EOKA, Kıbrıs adasını bir bütün olarak Yunanistan’a bağlamak için kurulmuş, Rum ve Yunan yönetimlerinin desteklediği acımasız, soykırımcı silahlı bir terör örgütüdür.”

Bu haber 274 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER