GPS SKANDALININ NEDENİ İSRAİL Mİ?

Kıbrıs’ta olmalarına rağmen GPS sisteminin kendilerini sürekli Beyrut'ta gösterip “Varmak istediğiniz yere 23 saatiniz var” bilgisi alan vatandaşlar tepkili…

Kıbrıs’ta olmalarına rağmen GPS sisteminin kendilerini sürekli Beyrut'ta gösterip “Varmak istediğiniz yere 23 saatiniz var” bilgisi alan vatandaşlar tepkili…

GPS skandalı giderek büyüyor. Kıbrıs’ta olmalarına rağmen GPS sisteminin kendilerini sürekli Beyrut'ta gösterip “Varmak istediğiniz yere 23 saatiniz var” bilgisi alan vatandaşlar isyan ediyor. Ancak sorun sadece KKTC’de değil, Güney’de de yaşanıyor.

Özellikle Gazze’de 7 Ekim 2023’de başlayan çatışmaların ardından daha da artan GPS sistemi sorunu, Doğu Akdeniz ülkeleri olan; Lübnan, Mısır, Suriye, İran ve hatta Türkiye’de birçok defa haber oldu.

Bildirilen ilk GPS sorunu olaylarının ise, Avrupa ile Körfez ülkeleri arasında seyahat eden uçuşların yaygın olarak kullandığı, İran sınırına yakın Irak hava sahası şeridinde meydana geldiği öğrenildi.

Son günlerde özellikle İsrail’in etrafındaki ülkeler, hissedilen GPS sorununu İsrail’in kullandığı sinyal bozucu sisteme bağlanıyor.

Geçtiğimiz gün Ercan Havalimanında yaşanan; GPS sorununun aynı günlerde Beyrut’taki havalimanlarında yaşanması ise dikkat çekiyor. Lübnan haber kaynaklarında konuyla ilgili birçok habere rastlanırken, Mısır yakınında uçan uçakların da GPS sorunu ile karşılaşması ABD basınında geniş yer buldu.
American Airlines pilotlarının Mısır yakınlarında uçarken navigasyon sistemlerinde sıkışmalar bildirdiği açıklandı. Tüm bu yaşanan olayların Ercan Havalimanı’ndaki GPS sorununun yaşandığı günlere denk gelmesi ise dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl, Dubai'ye giden özel bir jetin pilotu, navigasyon sisteminin kaybı nedeniyle uçağın neredeyse izinsiz olarak İran hava sahasına iniş yapacağı, pilotun manevralarıyla yönünü bildirdiği, konunun bölge ülkelerinin gündeminde geniş yer bulduğu aktarıldı. İsrail’in yerel haber kaynakları da sık sık GPS sorunu ile ilgili haberlere yer veriyor.

SORUN GEMİLERİ DE ETKİLİYOR

Elde edilen veriler, Akdeniz’deki gemilerin de aynı sorundan etkilendiğini gösteriyor. ABD Denizcilik İdaresi, Doğu Akdeniz'de ve Süveyş Kanalı'nda faaliyet gösteren gemilerden, navigasyonunu ciddi şekilde etkileyen GPS sorununa ilişkin bilgiler geldiğini açıklamadı. Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Denizcilik İdaresi'nin bölgedeki gemilere uyarılarda bulunduğu öğrenildi.

Rusya-Ukrayna savaşının şiddetlendiği günlerde, GPS sorununun Rusya ve çevresinde, hatta Baltık Denizi ülkeleri ve Avrupa’da da yaşandığını belirtiliyor. Avrupa basınında Rusya Ukrayna savaşının yaşandığı günlerde Rusya'ya yakın uçan bin 600 uçağın GPS sorunu yaşamasına geniş yer verildi.
Bu haber 166 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER