Erhürman’dan kritik Ankara ziyareti!

20 Temmuz’da Ada’ya gelecek TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’te yapacağı konuşmaya CTP milletvekillerinin katılıp katılmayacağı hala tartışılırken, Genel Başkan Tufan Erhürman, partinin Dış İlişkiler Sekreteri Fikri Toros ile Ankara’ya kritik bir ziyarette bulundu.

20 Temmuz’da Ada’ya gelecek TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’te yapacağı konuşmaya CTP milletvekillerinin katılıp katılmayacağı hala tartışılırken, Genel Başkan Tufan Erhürman, partinin Dış İlişkiler Sekreteri Fikri Toros ile Ankara’ya kritik bir ziyarette bulundu.
Erhürman ve Toros dün AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile bir araya geldi. Görüşmede Erdoğan’ın 20 Temmuz’da adaya yapacağı ziyaretin de gündeme geldiği öğrenildi.
Öte yandan Erhürman ve Toros’un bugün Erdoğan ile birlikte adaya gelmesi beklenen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i de ziyaret edeceği açıklandı.
Tam bu haberler internet sitelerine düşerken Ada TV’ye konuk olan CTP’nin kıdemli isimlerinden Kutlay Erk, önemli bir çıkışta bulundu.
Erk, “CTP üç yıl önce yaptığı hatayı tekrarlamamalı. Boykotlarla bir şey çözülemez. Hatta o boykota neden olan sıkıntıyı daha da fazla artırır. CTP’nin 3 yıl önce aldığı kararı yine alacağını düşünmüyorum” diyerek bundan sonraki yol haritasıyla ilgili önemli bir işarette de bulundu.
Peki bugün alınacak kararda üç yıl öncesinde yaşananlardan ders alındı mı?
Kutlay Erk, Erhürman ve Fikri Toros’un Ankara ziyaretini “Bunlar aslında geçen üç yıl öncesinde yaşadığımız deneyimin sonuçlarıdır. Ret ve inkar politikasıyla bir yere varılamaz. Bu hem Türkiye için hem de KKTC’deki tüm siyasi partiler için geçerlidir.” diyerek çok önemli bir tespitte bulundu.
“Bu görüşmelerin Tufan Erhürman’ın Cumhurbaşkanı adaylığına hazırlık olduğu” şeklindeki değerlendirmeye de yanıt veren Kutlay Erk, “Olmasaydı da bu görüşme yapılmalıydı ama evet ona da hazırlanıyor” yanıtını verdi.
Peki tüm bu gelişmeler yaşanırken, radikal soldan Ankara ziyaretine yükselen homurtulara ne demeli?
Ercan’ın açılışına katılan Erhürman’a yönelik, “Erdoğan ile değil tokalaşmak yüzüne bile bakmayız” tepkilerinin de abartılı olduğunu söylen Kutlay Erk, “Burnunuzun önünü görmeden bu sözleri söylemezsiniz. Bu ülkede Başbakan olduğunuzda, Cumhurbaşkanı olduğunuzda, Kıbrıs meselesini görüşürken masada beş taraf var. Beş taraftan biri yüzüne bile bakmayız dediğiniz liderdir. Öyle bir masaya nasıl oturacaksınız” diye sordu.
Sözün özü öyle görülüyor ki Erdoğan’ın 20 Temmuz ziyareti öncesinde CTP, Ankara ile havayı yumuşatmak için zemin yokluyor. Belli ki büyük ihtimalle Erdoğan’ın Meclis’te yapacağı konuşmada da orada olunacağına yönelik bir taahhüt verildi.
Her ne kadar parti meclisi bu konuda son sözü söylemiş olsa da Erhürman’ın Ankara dönüşü bu kararı aldıracağı kuvvetle muhtemel görünüyor. İzleyip göreceğiz. Bizden söylemesi…
Bu haber 170 defa okunmuştur

:

:

:

: